KENDİ HAYATLARININ ‘MAKER’LARI KADINLAR

AVAZ DERNEĞİ, ŞANLIURFA’DA YEREL VE MÜLTECİ KADINLARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR:

KENDİ HAYATLARININ ‘MAKER’LARI  KADINLAR


Video Subtitle Language: Turkish – English – Arabic

AVAZ Derneği, Ağustos 2017’den bu yana Şanlıurfa’da dezavantajlı yerel toplum üyeleri ve mülteci topluluklar yararına çalışıyor. Bir grup sivil toplum gönüllüsü tarafından tasarlanan ve yürütülen projelerimiz, öncelikli ilgi grupları olarak yerel ve mülteci kadınlar ve gençlerin eğitimine destek vermeyi hedefliyor.

İlkin Ağustos 2018’de Alman bir STK ile ortaklık kurarak gerçekleştirdiğimiz “Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi” kapsamında, mesleği terzilik olan bir kadın mülteciye, evinde üretim yapabilmesi için tam teşekküllü bir atölye kurmayı başardık. İlk yararlanıcımız Savra Hanım, son derece yetenekli bir olmasına rağmen, göçle geldiği Şanlıurfa’da yaşamını yeniden kurarken pek çok göçmen gibi finansal ve danışman desteğine ihtiyaç duymaktaydı. AVAZ’ın pilot projesiyle artık kendi ayakları üzerinde durabilen, kadın ve çocuklardan oluşan ailesinin geçimini daha rahat sağlayabilen, dünden daha güçlü bir kadın girişimci. Savra’nın hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Amacımız ve en büyük dileğimiz, Savra Hanım’a sağladığımız desteği genişleterek 2019 yılı içinde yerel ve mülteci topluluğa mensup en az 50 kadına daha benzer bir girişim desteği sağlamak ve kadınları güçlendirmenin yaratacağı toplumsal çarpan etkisinin büyüklüğüne yerelde ve ulusal çapta dikkat çekmek ve bireysel mikro desteklerin uzun vadeli etkilerini vurgulamak.

AVAZ, kadınlara yönelik bireysel girişimcilik desteklerinin yanı sıra, profesyonel meslek sahibi olmayan veya eğitimini aldıkları mesleklerde alternatif metodlar arayışındaki kadınlar için de yeni yaratıcı programlar geliştirmeyi kendine önümüzdeki 5 yıl için amaç edindi. Bu doğrultuda bizleri çok heyecanlandıran ilk çalışmamız, aşağıda program içeriğini göreceğiniz, eğitimi alan kadınların dünya çapında geniş bir profesyonel iş ağına dahil olmalarına ve yaratıcı üretim süreçlerine -bulundukları ortam fark etmeksizin- imkan tanıyan MAKER EĞİTMEN EĞİTİMİ.

AVAZ’ın Avustralya Türkiye Büyükelçiliği desteğiyle, Makers Türkiye ekibi ile ortaklık kurarak Şanlıurfa’da halihazırda gerçekleştirdiği bu eğitimle, yerel ve mülteci 20 kadın katılımcı, teknolojiyi insan yararına kullanabilmenin, kodlama, dijital tasarım ve elektronik alanlarını sentezleyerek orijinal ürünler ortaya koyabilmenin, daha da önemlisi kendi yaratıcı potansiyellerinin farkına varabilmenin tadına varacaklar.

AVAZ’ın hedefi, dayanışma ağlarıyla birbirine destek olabilen yetkin kadınlar yetişmesine yerel, ulusal ve uluslararası fonları ve bilgi ağlarını seferber ederek küçük de olsa destek verebilmek. Öğrendiklerini uygulayan, uygulama aşamasında günden güne kendini geliştiren ve edindiği bilgi ve tecrübeyi çevresindeki diğer dezavantajlı kişilerle formel/informel eğitsel ortamlar vasıtasıyla paylaşarak çoğaltan kadınların, çocukların, yerel ve mülteci toplulukların ve bireylerin inşa edeceği gelecek, bizce bugünden çok daha güzel ve yaşanabilir olacak. 

MAKER EĞİTMEN EĞİTİMİ İÇERİĞİ:

Eğitimler temel seviyeden başlamaktadır.  Amaç, eğitimi alan her bireyin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini ve farklı öğrencilere aktarabilmelerini sağlamaktır. Eğitimin bir bölümü projelere yönelik gerçekleştirilecektir. Eğitim sonrasında bireysel proje çalışmaları ve açık kaynak proje araştırmaları ve bu projeleri gerçekleştirmeleri daha donanımlı olmalarını sağlayacaktır.

Eğitim Raporu İçin Aşağıdaki Resme Tıklayınız


Category: ,

escort bodrum